Hakkımızda

GDOHUKUKU.COM HAKKINDA

Gdohukuku.com bir paylaşım sitesidir. Bu alanda karşılaşılan veya karşılaşma olasılığı bulunan konularda ilgilileri bilgilendirme amacına yöneliktir. Biyogüvenlik hukuku fazla pratiği bulunmayan örnek kararları oluşmamış, hukuk için hala yabancı olan bir konudur. Mevzuat eksikliği nedeniyle oluşan belirsizlik ciddi endişe ve tehditler yaratmaktadır. Gerçekten de GDO uygulamalarında hukuksal sorumluluk ve ceza hükümleri, ispat sorunları konusunda ciddi sıkıntılar bulunmaktadır. Çünkü hukuksal sorumluluk, ispat koşulları ve ceza hükümlerinin uygulamasında oluşmuş bir içtihat ve içtihat birliği bulunmamaktadır. GDO faaliyetlerinde şimdilik idari para cezaları ile sonuçlandırılan yaptırımların ileride hürriyeti bağlayıcı cezalara yöneleceği de açıktır. Bu sitede yapılmak istenilen bu hukuksal ve cezai yaptırımlara gitmeden sorunun çözümüne yardımcı olmak, yargıya taşınması halinde ise minimum bilgileri sunmaktır. Çünkü biyogüvenliğin beş unsurunun da iyi tanımlanması, içlerinin doldurulması ve şekli çözümlerin yerine daha sürdürülebilir alternatiflere bırakması gerekmektedir. Kağıt üzerindeki şekli tedbir ve çözümlerin, uygulamada yeri olmayacağı gibi, bir güvenlik tedbiri de olmayacaktır.

Sektörde tazminat ve cezaya karşı bir duyarsızlık hâkimdir. Bunun nedeni ceza ve tazminat uygulamalarının yaygın olmaması, daha doğrusu bu konuda yargıya intikal etmiş olayların azlığıdır.

Ancak, ilgililerin 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası, 10.000 TL’den 200.000 TL’ye kadar para cezasına, milyonlarca TL’lik tazminata, ürünlerinin imhasına veya el konulmasına maruz kalabileceklerini bilmeleri zorunludur.

İşte gdohukuku.com bu alandaki sorunlar, hukuksal düzenlemeler ve olumsuz durumlarda karşılaşılabilecek hukuksal ve cezai sorunlara ışık tutma, önlemleri öngörebilme amacındadır. Sitenin amacı ziyaretçimizi bilimsel ve hukuksal terimlerle sıkmadan pratiğe dönük ve anlaşılabilir bilgiler sunmaktır. Yoksa ki GDO ile ilgili alanımızı aşan yorum ve bilgiler sitede yer almamaktadır.

Site Av.Tuncay ALNIAK önderliğinde kurulmuş olup, Av.Hülya Alnıak, Av. Çiğdem Alnıak ve hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi Ezgi Ecem Alnıak'ın değerli katkılarıyla oluşturulmuştur. Burada verilen bilgiler tamamı ile paylaşıma yöneliktir. Özellikle hukuka ilişkin yapılan yorum ve değerlendirmeler yalnızca bizlerin bu alandaki birikimlerinin dışa yöneltilmesidir. Farklı görüş ve yorumlarda mutlaka değerlendirilmelidir.

Sorularınızı elektronik posta yoluyla [email protected] mail adresine yöneltebilirsiniz.

Av.Tuncay ALNIAK ve Av.Hülya ALNIAK Bolu Barosuna, Av, Çiğdem ALNIAK ise Bursa Barosuna kayıtlı avukat olarak çalışmaktadırlar.

Kişisel iletişim bilgileri ise ,

Av.Hülya ALNIAK - Av.Tuncay ALNIAK

Borazanlar mah.M.Akif Ersoy Bulvarı No: 23/B-D:2-3 –BOLU

FAX-0.850.8111550 GSM : 0.532.3608710.

[email protected]

Av.Çiğdem ALNIAK

Sakarya mah.Alper sk.Torunlar İş Merkezi No:3/2-Osmangazi-BURSA

[email protected]

GSM: 0532.3960728